::strona główna
:redakcja
:kontakt

::Informacje o PI
:Aproksymacje
:Historia obliczeń
:Kultura PI
:Liczba PI
:Niektóre wzory
:Niewymierność
:Przekształcenia
:Wzory do obliczania
:Znak PI

Niewymierność i przestępność liczby π

Liczba π jest liczbą niewymierną, co oznacza, że nie może być zapisana jako iloraz dwóch liczb całkowitych. Udowodnił to w roku 1761 Johann Heinrich Lambert. Co więcej, jest ona liczbą przestępną, co w 1882 roku wykazał Ferdinand Lindemann. Oznacza to, że nie istnieje wielomian o współczynnikach całkowitych, którego π jest pierwiastkiem. W rezultacie nie jest możliwe zapisanie π za pomocą skończonego zapisu złożonego z liczb całkowitych, działań arytmetycznych, ułamków oraz potęg i pierwiastków.



Przybliżona konstrukcja Kochańskiego

To ostatecznie rozstrzyga, że niemożliwa jest klasyczna konstrukcja (wyłącznie przy pomocy linijki i cyrkla) kwadratu o powierzchni równej powierzchni danego koła, gdyż współrzędne wszystkich punktów, które mogą być skonstruowane w taki sposób, należą do zbioru liczb nazywanych liczbami algebraicznymi. Problem ten zwany jest kwadraturą koła i choć nie ma on ścisłego rozwiązania, to istnieją konstrukcje przybliżone. Powiązanym, również niemożliwym do rozwiązania problemem, jest problem rektyfikacji okręgu, do którego również istnieją konstrukcje przybliżone, z których za jedną z najprostszych uchodzi konstrukcja Adama Adamandego Kochańskiego.

Dowód niewymierności π

Dowód przez sprowadzenie do sprzeczności.

Zakładamy, że \,{\pi} = \frac{p}{q} gdzie \,{{p,q}\in \mathbb{Z}, {q}\neq{0}}.

Ustalamy ciąg c_n = \frac{q^n}{n!}\int\limits_{0}^{\ \pi}{(x({\pi}-x))^{n}\sin{(x)}dx}

Można wykazać, że:

  1. \quad \lim_{{n}\rightarrow{\infty}} c_n=0

  2. \quad \forall_{n \in N} \; c_n>0

  3. \quad \forall_{n \in N} \; {c_n}\in \mathbb{Z}

Oznaczać to będzie, że przyjęte założenie \,{\pi} = \frac{p}{q} prowadzi do sprzeczności, gdyż ciąg liczb całkowitych dodatnich nie może być zbieżny do liczby 0.


Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Design by White DragoN .